新年快乐!Boldog Új Évet Minden Olvasómnak! :)
3. holdújévi ünnepséget megélni, kicsit mást jelent mint az elején. Még mindig csodálattal élem át ezt az időszakot, de kicsit átértékeltem és mégis másként látom azt.
A világ legnagyobb népvándorlása tehető erre az időszakra, amely körülbelül 40 napig tart, de a legnagyobb része mégis az ünnep előtti és utáni 1 hét.
Sokan jegyeiket már hetekkel az újévi utazásuk előtt megvásárolják. A korábbi évekhez képest most már a legnépszerűbb okostelefonokon különböző app-ok segítségével megvásárolható jegyek.
A kínai baidu oldal nyomon követi a népvándorlás alakulását, a statisztikák szerint a legnagyobb népvándorlás Sanghajból indul a vidéki városokba.
Én is tapasztaltam a hatalmas tömeget a metrón itt, ott és fokozatosan éreztem, hogy ürül ki Sanghaj. :) Én élvezem ezt az időszakot. (a képek internetes forrásból származnak)
Sanghaj legforgalmasabb vonatállomásán:
Népvándorlásnak több oka is van:
- talán a legfontosabb, hogy a legnagyobb ünnep, amely a család összetartozásához/ egyesüléséhez köthető (ezt amolyan kötelezettségként éli meg minden kínai állampolgár, akkor bizony haza kell menni)
- Megélhetés a nagyvárosban. Rengeteg ember dolgozik a nagyvárosokban, így Sanghajban is. Sokak esetében ez családok különélését jelenti. A családfő eljön a nagyvárosba, dolgozik a család megélhetéséért, a család többi része vidéken marad.
- Kína legjobb egyetemei a nagyvárosokban találhatóak (Peking/ Sanghaj): Itt is él egy kicsit, az a tudat/ bizodalom sokakban, hogy minél jobb egyetemen tanulsz annál könnyebben boldogulsz. Habár egyre több tehetősebb kínai választja gyermeke részére a külföldi egyetemeket Európában és Amerikában.
- Kína leghosszabb ünnepe
2016-os holdújévbe lépve a majom éve következik. Ilyenkor sonak majomábrázolatú tárgyakat, posztereket, plüssöket vásárolnak amelyek szerencsét, boldogságot, gazdagságot, bőséget és gyarapodást hoznak a házra.
A majom egy érdekes kínai asztrológiai állat, a majmot csak a móka és a mulatság érdekli. Mindent megkever és semmit sem vesz komolyan. Állítólag az év a kreatív embereknek kedvez, akik új utakra mernek lépni.
Úgy tartják a hagyományok, hogy akinek az éve kezdődik piros ruhát kell hordaniuk, így a boltok most tele vannak piros hálóingekkel, zoknival, felsőkkel. Már decemberben a boltok tele voltak falragaszokkal és mindennel.
Ajándékok
Az hogy, mit is vásárolnak akár ajándékba a kínaiak azaz évek során a gazdasági fejlődéssel jelentősen megváltozott. Főként hongbaot adnak a gyermekeknek "szerencsés" pénzekkel, ami egy piros boríték, amibe pénzt tesznek.
Tárgyként 1980-as években étel, ital, majd ruha és a 2000-es évekre eljutottak az elektronika dolgok ajándékozására. Viszont 2010-től egy olyan változásnak lettek tanui ami arra késztette őket, hogy kicsit többet foglalkozzanak/ költsenek az egészségükre. Ez köszönhető a rengeteg marketing tevékenységnek, valamint az egészségügyi helyzet romlásának. Így napjainkban egészségesebb ételeket/ hozzávalókat ajándékoznak amelyeket a mindennapokban nem tehetnének meg.
Holdéjévkor hasonlóan a nyugati kultúrához itt is vannak hagyományok, hogy mit érdemes enni, hogy a következő év jó szerencsét hozzon. A szerencsét hozó ételek:
- a hal (鱼: többnyire gyömbérrel és szójaszósszal. Jelentése a bőség. A mondás szerint: 年年有鱼 (évről évre halunk/ bőségünk lesz, de ez a bőség nem csak az ételre de pénzbeni gazdagságra is vonatkozik
- a gombóc (饺子): a kis tésztába csomagolt húsgombóc (amely többnyire darált húsból, fokhagymából, metélőhagymából/ mogyóróhagymából, tojásból áll) és jelentése a gazdagság. Alakja hasonlít az ősi Kína-beli pénztárcára vagy aranyrögökre. A hagyomány szerint néhány család a mai napig tartja, hogy pénzérmét rejt el a gombócokba és aki megtalálja arra sikeres év vár.
- taro "sütemény" (芋头糕)Taró gyökérből készült sütemény aranyszínű, amely növekedést és jó teljesítményt jelent.
- rizs sütemény (年糕) Gluténmentes rizslisztből és barnacukorból készül. Hasonlít a sütőtökös süteményhez, de ez annál sokkal ragacsosabb. Hasonló jelentéssel bír mint a taro, azzal a különséggel, hogy inkább a karrierbeli növekedés, teljesítmény elérését szimbolizálja.
- tészta és zöldség: A hosszú tészta a hosszú élet jelképe. Figyelni kell, hogy főzés közben a tészta ne törjön szét, máskülönben az élet annyival rövidül.
Tibi és én mi gombóc (jiaozi) kedvelők vagyunk. Most már szerencsére több kurzuson is átesve meg is tudom csinálni, de hosszadalmassága miatt egyszerűbb ha megveszem itt a boltokban. :) Kínai "szilveszterkor" mi is eszünk. :)
Viszont a jelenlegi trend kezd egy kicsit változni ugyanis többen és többen telepednek le a nagyvárosba és inkább ők látják vendégül a vidéken tartózkodó családot, vagy éppen a család települ át a nagyvárosba.
A kínai ünnep a lampionfesztivállal zárul.
Sajnos panda nincs a kínai zodiákus jegyek között, de azért aranyosak nagyon a kínai újévet "ünneplő" pandák.
Örömömre a hálószobánk felöli oldalon van a lakópark kijelölt tüzijátékozós része, így minden évben egész éjjel részesei lehetünk kisebb-nagyobb tüzijátékoknak. Ez csak akkor kellemetlen, ha másnap munkanap van. (a képek nem lettek a legjobbak, mert szúnyoghálón keresztül esti fényben készültek)
Reggelre így nézett ki a kijelölt hely.
Aki még nem látta javaslom a "Last Train Home" című dokumentumfilmet, ami igaz hogy egy kis része a migráció megértésének de nem rossz.
Régi képeket itt láthattok:
http://shanghaiist.com/2016/02/05/past_world_largest_human_migrations.php
(Forrás:A KÍNAI DEMOGRÁFIAI FOLYAMATOK NÉHÁNY SAJÁTOSSÁGA http://www.matud.iif.hu/2015/09/13.htm www.shanghaiist.com, CCTV China)