Sajnos év végi ünnepekre évek óta nem tudunk hazamenni, mert ilyenkor elég sok a munka Tibiék cégénél, idén is így jártunk. Elhatároztuk, hogy elmegyünk valahova. Meleg helyet terveztem valahol dél-Ázsiában, de Tibi szabadságengedélye miatt kifutottunk az időből és csak nagyon drágán tudtunk volna repülőjegyet venni, ezért határoztam úgy hogy nagyon régóta tervezett álmomat valósítom meg. Újra Kína! :) Kínai leghidegebb és leghosszabb telének városa Harbin.
Persze mint mindig itt is megterveztem, melyik nap hova mikor miként megyünk. Nem is volt probléma, viszont az eddiginél még többet kellett kínaiul beszélnem. Harbinban beszélik állítólag legjobban azt a kínai nyelvet amit én is tanulok. (putonghua) Ezt éreztem is sokszor, hogy jobban értem miről beszélnek és ők is jobban értettek engem mint mondjuk Sanghajban. A városban sehol nem beszéltek angolul, de még jegypénztárakban sem, úgyhogy volt gyakorlás, főleg azért mert mindig mindenhova busszal és gyalog mentünk. Sok emberrel beszélgettem, de mindenki első kérdése hogy oroszok vagyunk-e...
A legnagyobb gondunk a hideggel és a sok-sok öltözettel volt. Nappal -17 és -23 fok körül volt a hőmérséklet, de estére egészen -27-ig lement. No ekkor azért már fáztunk. Legjobban a kezünk és az arcunk.
Akkumulátorokkal sokszor gondok voltak, telefonom sokszor 1-2 kép után kikapcsolt. Fém külseje miatt nagyon hamar lehűlt a telefon.
Észak – Kelet Kína jégvárosa Harbin Heilongjiang tartomány fővárosa.
Ha a térképet megnézitek a tartomány hattyú formára emlékeztet.
A város neve mandzsu eredetű jelentése: Halászháló szárító hely
A történelembe nagyon nem szeretnék belemenni, csak hogy megértsétek a későbbi hatásokat egy kicsit... :)
Az orosz hatás
Harbin volt a szülőhazája a Jing és Qing dinasztiának, ami a későbbi modern kínai történelem meghatározója volt. 19. Század végén Oroszország itt építette meg a közép - keleti vasutat. Ennek következménye lett, hogy több mint 160.000 külföldi telepedett le 33 országból, hogy a kapitalista gazdaság fejlődését a városban előmozdítsák. Itt épült a kor leghíresebb gazdasági kikötője is. Állítólag a huszadik század közepén több orosz élt itt, mint kínai.
A japán-orosz háború idején az oroszok katonai főhadiszállásként használták. 1900-as évek elején a város már világhírűvé vált és valósággal vonzotta a betelepülőket. 33 ország állampolgárai telepedtek meg itt és 16 ország nyitott konzulátust. A városban az orosz betelepültek létrehozták a város orosz oktatási rendszerét az elemi iskoláktól az egyetemi oktatásig bezárólag. Orosz színházak létesültek, orosz nyelvű újságok, folyóiratok jelentek meg.
Harbin építészeti stílusában barokk és bizánci jegyek is szerepelnek, de több mint 10 más stílusú építmény is található a városban. A nyugati és a kínai stílusú épületek felváltva sorakoznak benne. Főként Zhongjang Dajie utcán figyelhetjük meg a jegyek keveredését.
Íme Zhongjang Dajie:
Hát be kellett rendesen öltözni, de ennek ellenére azért voltak miniszoknyában szaladgáló lányok. Erre jegyezte meg Tibi, hogy a harbiniak tuti, hogy fagyállóval vannak feltöltve. :D :D Több férfin még zokni sem volt. Vagy éppen nyitott kabáttal szaladgáltak.
Alap dolog Harbinban. E nélkül az ember nem távozhat. Harbin legfontosabb utcáján, állítólag itt a legfinomabb a jégkrém. Mi is kipróbáltuk, szerencsére tejes volt, így a hidegben nem fagyott az ajkunkhoz. Finom volt!
Volt egy kialakított manóvárosrész is, itt beöltözött manókkal találkozhattál, akik finomságokat és egyéb dolgokat árultak.
Az utca végében, az 1958-ban emelt Flood Control Monument, a Songhua folyó áradásakor vízbe fulladt több ezer áldozatnak állít emléket. A korábbi víz szintet a talapzaton jelzett cső mutatja.
Az évente megrendezett jégfesztivál
Az északi emberek büszék arra a jégre és hóra amely a harbini jég és hókultúra sarokköve.
A jégfesztivált 1963-ban tartották először, de a kulturális forradalom miatt évekig nem került megrendezésre majd 1985 óta újra évenként megrendezik, mostanra csaknem 750.000 négyzetméteren.
Tavaly december 25-én nyílt meg 17. Alkalommal a harbini jég és hóvilág. Ez az időpont nem a hivatalos megnyitója volt a fesztiválnak. A hivatalos megnyitó január 4-én volt és egészen február 5-ig tekinthető meg. Ez annyit jelent, hogy December 25 és január 4-e között olyan 90-95%-os a készültség, néhány helyen még látszanak a munkálatok és azok nyomai. Ez érdekes volt, hiszen látod, hogyan is alakul ki egy csodás jég vagy hószobor. A jegdarabokat a Songhua folyóból szedik ki.
Több mint 10.000 ember dolgozik a jégszobrok kialakításán.
Idén 3 főbb helyszínre koncentrálódtak a hó és jégcsodák.
- a legfőbb és leglátványosabb a Jégváros
- Nap sziget parkján megrendezett Hószóbor Művészeti Kiállítás
- Zhaolin park
Ezen kívül a városban több helyen elvétve találunk jégszobrokat. Így Harbin leghíresebb utcáján Zhongjang Dajie is. Ezen az utcán a jégszobrok többnyire reklámként szolgáltak. (Coca Cola, Huawei, YihaoDian, ásványvíz, energiaital stb.)
Hős6os mesefigura rajzfilme egy teával
Huawei telefonreklámot faradnak éppen.
A parton sok különleges és érdekes jeges sportot megfigyelhettünk.
Barátaink blogos javaslatára a jégvilágot mindenképp meg szerettük volna nézni, de őszintén engem elsőre is jobban érdekeltek a hóból készült csodák.
Jégvilág
A szórakoztató park 4 részre tagolódik:
Harbin nemzetközi jég és hószobrok fesztiválja 2016
17. Harbin jég és hóvilág
Selyemút megépítése
Hóragyogás Heilngjiangban
A parkon belül több verseny kerül megrendezésre:
5. Harbin Kína nemzetközi jégszobrász csoportok versenye
13. Harbin Kína Nemzetközi szobrászverseny
2015 Harbin nemzetközi LED hó és jég művészeti verseny
orosz kultúra (Yakutsh témapark és az orosz jég és hófestészeti kiállítás)
disco 10.000 ember részvételével
A csodás jégből készült építmények között sétálva tényleg az az érzésem volt mintha a jég városában sétálgatnék.
Sok csúszdát építettek jégből, gyermekek igazán élvezték.
A város különlegessége, hogy minden jégépítményben LED fényfüzérek vannak vezetve.
Mi viszonylag késő délután léptünk be a parkba, hogy lássuk nappali és esti fényben is a jégvárost.
A vár királynője. :)
Az én lovagom fehér jéglovon. :) ♥
Ahogy szürkültek a jégváros fényei egyre erőteljesebbé váltak.
Sok-sok helyen voltak csúszdák. Minden várból le lehetett csúszni. A kisebbeknek és nagyobbaknak is kedveztek. A nagyobbaknál azért olyan hosszú sorok álltak, hogy voltak olyanok akik fél - egy órákat vártak arra, hogy sorra kerüljenek.
Ez nagyon tetszett, gyönyörű volt. Olyan volt mintha gyöngyök lettek volna, de természetes jég volt.
Akik nem szerettek volna sétálni két módja is volt a park bejárásának. Vagy szekéren, vagy pedig rénszarvasokkal. Előbbivel 20 CNY (880 ft), utóbbival 100 cny (4400 Ft) -ért lehetett a park egy-egy bizonyos részét beutazni. Mi természetesen egyiket sem próbáltuk, őszintén jól esett mozogni és sétálni, felmászni a várakra. (addig sem fagytunk le :D )
Természetesen -27 fokba, úgy hogy fényképezel nem lehet sokáig bírni. Amikor már úgy éreztük, hogy kellően átfagytunk, kiszemeltünk egy gyorséttermet és úgy gondoltuk betérünk. Ilyen és ehhez hasonló melegedőből körös-körül a parkban voltak lehetőségek. Itt nem csak magamat kellett megmelegíteni hanem a készülékeinket is, hogy fényképezni tudjunk egyáltalán.
Mivel a fesztivál hivatalos megnyitója még pár nappal később volt azért még lehetett ilyen munkálatokat is látni. Úgy láttam, hogy itt kínai munkások egy percre sem mertek leállni, vajon miért?! :D
Hószobor kiállítás
Nap Sziget központi helyén található a kiállítás. Teljes területe 40 hektár, amelynek 100.000 köbméter hó és ugyanennyi jeget használnak a szobrok és építmények kialakításához.
Különböző témák jelennek meg a kertben: történelem és kultúra, nemzeti szokások, kis orosz hószobrok.
Asahikawa japán várossal együttműködve megépítették a japán parkrészt is.
Odajutásunk kalandos volt, mivel a hotelben csak kínaiul beszéltek. Sikerült elmondanom, hova akarunk menni, majd elém tettek egy kis papírt tele kínai karakterekkel hogy akkor így tudunk eljutni. Azt látták, hogy szóban értem, gondolták el is tudom olvasni... (ez utóbbiban tévedtek, mert próbáltam kitalálgatni mi lehet odaírva, de nem mindegyik karaktert ismertem, arra meg nem akartam időt elszúrni hogy szótárazok) Na megkértem, hogy mondja is el, hogyan jutunk oda. Elmondta én egy-két dolgot felírtam aztán úgy voltam vele mindegy ha nem is jutunk el úgy oda ahogy terv volt de odaérünk. Így indultunk útnak. Nem volt egyszerű, mert azt a számú buszmegállót nem találtuk, kb. 4 embert kérdeztem meg, persze mindegyik másfele küldött minket. Majd egy néni és egy bácsi oldotta meg a problémánkat, elmondtam hova akarunk menni és mit akarunk látni, így ők elmondták melyik buszokkal hány megállót kell mennünk. (no ezt imádom! :) egy kis izgalom, hol fogunk mi kilyukadni - a buszon persze mindenki minket nézett mint mindig :D :D én meg próbáltam figyelni a bemondóra az utcanévnél) Végül kiderült, hogy a buszok legnagyobb része át sem megy a nap szigetre, mert vagy komppal vagy többszöri átszállásal lehet átjutni. Ugye komp befagyott folyón nem lehetséges, így kitaláltam hogy felvonóval kellene átmennünk. A felvonó kb. 10 perc alatt átvitt a túloldalra és lám - lám ott volt a park.
A park mellett volt az orosz falu néven elhíresült kis múzeum tele orosz szobrokkal, megépített orosz jellegű házakkal, ennek nem sok értelmét láttam.
A parkba belépve már megcsodálhattuk a szebbnél szebb hóépítményeket, de ahogy közeledtünk beljebb és beljebb egyre szebb és szebb volt. Ide mindenképpen nappal szerettünk volna eljutni, mert gondoltunk, hogy esti fényben megvilágítva biztosan más hatást érnének el, de jól is gondoltuk. Viszont itt is nagyon-nagyon hideg volt.
A park közepén volt egy tó ami be volt fagyva, erre építették a különböző jégkastélyokat. Itt is voltak csúszdák, természetesen nem olyan nagyok mint a jégvárosban.
Disney részen a Jégvarázs mesefilmből éppen faragták a figurákat. Ez a rész csak a meséről szólt ahogy megfigyeltem.
A téren főpróba is volt. Kínai újévi zenékkel boldog szerencsés új évet kívánva a látogatóknak.
51 méter magas gótikus és barokk hókastély, mint a világ legmagasabb és legnagyobb tömegű hóból készült építménye. 35 ezer köbmétert 160 művész építette. (még nem teljesen volt kész ottjártunkkor)
Egyik kedvencem: egyik oldala egy tavirózsa volt, a másik oldala pedig egy aranyhal
Szállították valamelyik jégkastélyhoz a jégtömböket.
A park munkásainak egy kicsit vidám alkotása volt ez az építmény is.
A parkban amúgy több helyen őrök járkáltak, voltak részek ahol szinte minden szobornál állt egy - egy őr.
Visszafele viszont Tibi eldöntötte mi lenne, ha átsétálnánk a folyót. Izgalmas volt. Persze itt a folyón is ment a business. Átmehettél szánnal, terepjáróval, vagy pedig áthúztak gumin ülve is akár.
Mind a két helyre nem olcsó belépőjegyek voltak. 300 cny (13200 Ft) és 240 cny (11000 Ft). Az viszont biztos, hogy rengeteg embernek, művésznek ad munkát a jég és hócsodák kialakítása. Vannak akik fölművelésből élnek az év többi részében, de ilyenkor havat, jegyet lapátolnak, faragnak, fúrnak stb.
A jégfesztivál 3. helyszínére is ellátogattunk a Zhaolin parkba. A park még nem volt nyitva, utólag olvastam, hogy január 4-én nyit csak meg, de kívülről azért körbejártuk.
Harbin Sarki Világ: 1,6 hektáron az első sarki világ Kínában amely állatbemutatókkal is párosul. A hires “nap szigeten” helyezkedik el. Több mint 10.000 állat figyelhető meg a helyszínen. A bejáratnál kedves mosolygós jegyeladók várták a vendégeket. (feltűnt nekem és Tibinek is hogy Kínához képest túlságosan is mosolyogtak)
Az első pingvin babyt Manpot az északi sarkról hozták ide.
Sok - sok fajta halat megfigyelhettünk az akváriumokban.
Jegesmedvék.
Farkasokon láttam, hogy szegények nagyon nem találták a helyüket. Faltól falig mentek, sajnáltam őket.
Aludt mint a bunda. :)
Korallok minden mennyiségben.
Volt egy teljes szoba ami tele volt medúzával.
Amikor a polarlandről hallottam, rögtön a kedvenc állataim a delfinek jutottak eszembe. És lám-lám beluga vagy fehér delfin bemutató is ígérkezni látszott. Ezen fajta delfinek az északi-sark környéki tengerekben honos. Képesek arra, hogy egészen Szibéria, Alaszka partvidékekig felúsznak. Mira és Nicola a két kincs, akik víz alatti bemutatójukkal világhíressé váltak. “Az ócean szíve” darabbal a testbeszéd egy különleges mozzanatát mutatják be e tehetséges állatok. A bemutatót kétszer is megnéztük, mert amikor odaértünk teljesen tele volt a terem és én elég rossz helyen álltam. Celine Dion My heart will go on zenére úszkáló delfinek igazán lenyűgözték a közönséget. A zene mellett két narrátor (egy orosz és egy kínai lány) két nyelven folyamatosan lépésről - lépésre úszásról - úszásra adták elő ahogyan a szerelmesek egymásra találnak.
Az előadás után én még egy másik helyen jó ideig nézegettem őket, ahogyan gyakoroltak az oktatókkal. Élvezetes volt. :)
Ahogy láttam az egyik delfinnek a farka meg volt sérülve. Annyira hálás volt ahogy lekezelték a sérülést. Persze kapott egy kis halat is hogy a fájdalmát csökkentsék.
Ezen kívül volt még egy bemutató amely igen mosolyra keltő volt. Készítettem videót is. Egy kis halért cserébe mindent megcsináltak természetesen. Labdát dobált, lufit fújt, flörtöltették, karikákat kellett elkapnia, fekvőtámaszozni,
Szibériai tigrispark
A természetes környezet romlásával, pusztulásával számos állat kerül veszélybe és hal meg. A szibériai tigris az egyike a veszélyeztett állatoknak. Az állatok királyai 1980-as években a legveszélyeztetebbek között volt Kínában, ezért az állatok megóvására építették a parkot 1996-ban.
Sajnos Kína nem a legbarátságosabb állattartó nemzet, még akkor sem ha világ legveszélyeztettebb vagy a legritkább állatai közé tartozik. Éveken át a kínai kormány támogatta ezen állatok fogságban tartását és szaporítását. E mögött természetesen nem az állatok megvédése volt a legfőbb cél, hanem tradícionális gyógyszerek gyártása. Még sok tehetős kínai hisz ezen állatok szerveiből készült csodaszerekben.
A legnagyobb baj mégis ott van, hogy állatvédő szervezetek / kínai kormány még mindig nem tesznek eleget az állatok megvédése érdekében. Sok esetben ki sem derül, hogy az általunk védelmezettnek hitt parkokban helyeken mi történik és betartják-e a jogszabályokat.
A sok látott tigris után mi is elgondolkoztunk azon, hogy vajon ebből a belépődíjból hogyan miként tudnak több száz állatot eltartani. A felmerült kérdésre nem kaptunk választ, de lehet jobb is ha nem tudjuk az igazságot.
A park a Songhua folyó északi partjánál terül el 355 hektáron. Jelen pillanatban ez a park minősül a legnagyobbnak a világon ahol vad szibériai tigrisekkel foglalkoznak. Több mint 500 fajtiszta állat található itt meg, amelyből 100-at tudnak a látogatók megfigyelni. Ezen kívül fehér tigriseket, oroszlánokat, hiúzokat, leopárdokat, fekete pumát és bengális tigriseket is láthatunk.
A park egy részén ráccsal borított autókban közlekedhetünk, itt részenként biztonsági kapukat nyitnak zárnak ahogyan közlekednek a buszok és autók. Úgy tűnt a buszokat teljesen megszokták az állatok. Hol mellette sétáltak, hol pedig nyugodtan feküdtek.
Majd egy idő után kitettek minket egy emelvényes részen ahol körbejárhattuk, megfigyelhettük a tigriseket és egyéb állatokat.
A park egy részén harcoló/ játszó állatokat látunk, majd az ételért küzdő állatokat. A parkban lehetőség van, hogy állatokat (pl. csirkét) vásárolj azért, hogy a tigrisek szétmarcangolják azt.
Itt annyira sok képet nem készítettünk, mert amennyire szeles helyen volt a park, nagyon hamar átfagytunk. És többször is meggondoltuk, hogy készítsünk-e képet.
Szent Szófia templom - Legnagyobb orthodox templom keleten. Jelenleg, a város fejlődését és multikulturális hagyományait bemutató képtér található benne.
Harbini különlegességek
Meleg kóla a Coca - Cola jóvoltából. :)
Harbini kolbász. No ezt kipróbáltuk, nekem nagyon ízlett. Illata teljesen magyar kolbászra emlékeztetett, ízre viszont kicsit édeskés volt szerintem. (a mi lecsókolbászunkhoz tudnám hasonlítani)
Jégkrém
Orosz boltok mindenhol. Matrjoska baba és Diótörőből lévő figurák minden mennyiségben. Ezen kívül orosz édességek is voltak persze.
Karammellel bevont gyümölcsök.
Több orosz étterem is volt a fő utcán volt amit kipróbáltunk, ízvilágra hasonlított a mi ételeinkhez de ár-érték arányban kevésnek találtuk.
Téli úszás
Minden évben a téli Harbin egyedülálló része a téli fürdőzés, ezzel bizonyítják a helyi lakosok erős fizikai erőnlétüket. Harbin kinti hőmérséklete -10 és -29 fok.
A Songhua folyó 200 méteres részén tökéletes medencéket ásnak. A program egy bemutató és egy verseny is egyben.
Sajnos nem jutottunk el a helyre, mert se angolul, se kínaiul sehova nem volt rendesen kiírva, hogy miként hol van.
A téli sportok kedvelőinek a közelben van bőven lehetőség. 200 km-re fekszik a Yabuli nemzetközi síparadicsom.
(A kép internetről származik. )
National Geographic 2013-ban a "Legjobb Téli Úticél "díjat is kiosztotta a harbini jégfesztiválnak.
Összeségében tetszett a kirándulás. Tibi már vége fele várta, hogy jöjjünk vissza Sanghajba. A hideg miatt nagyon több rétegben kellett öltözni és sokszor már hisztis volt. Én viszont élveztem nagyon, főleg a hószobrokat és a delfinshowt. :) Viszont jó volt tényleg visszajönni a "meleg" Sanghajba. Felejthetetlen élmény volt Harbin.